Verdens ledere forsøger at undgå krise

I et forsøg på at undgå, at verdens børser kollapser mandag, holder verdens ledere og finanschefer krisemøder. De arbejder i kamp med tiden på at afværge den eskalerende spænding, der er udløst af eurozonens gældskrise og den amerikanske nedgradering.

Embedsmænd fra G​​20- og G7-økonomierne har søndag holdt krisemøder, mens stormagternes ledere også har holdt telefonmøder, og cheferne for Den Europæiske Centralbank (ECB) er parate til at gribe ind, inden børserne i Asien åbner.

Der er ikke kommet nogen detaljer frem fra forhandlingerne, og de europæiske embedsmænd er fuldstændig tavse.

Som et tegn på den mulige forestående storm er det israelske marked faldet med syv procent søndag, og markederne i Golfen dykkede ved åbningen, men fik senere justeret visse tab.

Årsagen til børsuroen skyldes ikke mindst, at investorerne har reageret på Standard & Poor's hidtil usete nedgradering af USA kreditvurdering fra AAA til AA+.

- Indtil aktiemarkederne åbner mandag, vil rystelserne, forårsaget af nedjustering af den amerikanske gældsvurdering, ikke være kendt. Men alt tyder på en sort mandag, som kan intensivere angrebene på euroen, skriver det spanske dagblad El Pais.

Nyheden om den historiske nedgradering af USA blev offentliggjort fredag, efter at markederne var lukket. Det skete, efter at børserne havde oplevet de største fald siden finanskrisen i efteråret 2008.

Frygten for en global nedsmeltning, som nogle analytikere ser som potentielt værre end kollapset i 2008, har fået en række ferierende stats- og regeringsledere til at telefonere fra London til Paris til Washington i et forsøg på at dæmme op for problemerne.

Embedsmændene har været specielt tavse om, hvad ECB har tænkt sig at gøre, når markederne åbner. Der har været talt om store opkøb af italienske statsobligationer for at undgå en forværring af eurokrisen, som også truer Spanien.

/ritzau/AFP

Der holdes møder på kryds og tværs søndag for at dæmme op for den økonomiske nedsmeltning, der truer mandag.

Offentliggjort Sidst opdateret