Vinderen tager det hele

Offentliggjort Sidst opdateret

* USA's præsident vælges ikke direkte af vælgerne. I stedet vælger de såkaldte valgmænd, som herefter udpeger præsidenten.

* I hver af de 50 amerikanske delstater vælges der et antal valgmænd. De har forud for valget forpligtet sig til at støtte en bestemt præsidentkandidat.

* I 48 af staterne er det det så "vinderen tager det hele"-reglen, der afgør, om delstatens valgmænd bliver henholdsvis demokratiske eller republikanske.

* I de stater er det et simpelt flertal, der afgør, hvilket parti alle statens valgmænd skal være fra.

* Der skal i alt vælges 538 valgmænd. Den præsidentkandidat, som kan samle mindst 270 valgmænd, får præsidentposten.

* Antallet af valgmænd i hver stat afhænger af statens befolkningstal. Hvert tiende år bliver antallet revurderet.

* En af systemets største ulemper er, at nogle vælgere synes, at det er udemokratisk, at en kandidat kan blive præsident uden at have fået flest stemmer på landsplan.

*En af systemets fordele er, at det giver de mindre stater større indflydelse, og at kandidaterne skal have opbakning fra flertallet fra et geografisk bredt område af en valgkreds for at vinde delstaten.

* Nebraska og Maine er de eneste to stater, hvor "vinderen tager det hele"-reglen ikke gælder.

* I Nebraska udpeges der tre valgmænd - en til vinderen af hvert distrikt. I Maine udpeges to valgmænd - en til vinderen af hvert distrikt. Derudover er der i begge stater to valgmænd, der tildeles det parti, der har vundet et simpelt flertal i staten.

Kilder: Information, AFP.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.