Vinteren koster 44 livet i Algeriet

Den algeriske radiostation Kanal Tre citerer officielle kilder for at sige, at 30 mennesker er blevet dræbt ved trafikulykker på grund af vejret, og andre 14 er døde af underafkøling som følge af utilstrækkelig opvarmning.

- Hvor er I, ministre, spørger avisen Ecchourouk torsdag og anklager dem for at bruge mere tid på det kommende parlamentsvalg i maj frem for at gøre noget for dem, der lider ved at opholde sig ude i det iskolde vintervejr.

- Vi står med en katastrofe og har ingen nødhjælp, der kan gøre noget ved problemet. Hvorfor venter regeringen på at erklære undtagelsestilstand til en uge efter begyndelsen på kulden, der har ramt 20 af landets 48 regioner, spørger avisen el-Khabar.

Aviserne kritiserer også den pludselige stigning i fødevarepriserne, ligesom de undrer sig over, at prisen på flaskegas, der bruges til opvarmning, er steget til det fem- eller seksdobbelte.

En række bagere er lukket på grund af mangel på mel, siger Kanal Tre-radio, mens der er mangel på brændstof og medicin i flere områder af de nordøstlige dele af landet.

Omkring 80 procent af vejene var lukket på grund af sne, selv om hæren har gjort, hvad den kunne for at rydde dem, oplyser den algeriske presse.

Det kolde vejr, der er strømmet ned fra Arktis og fra Sibirien, har forvandlet Europa til en kæmpemæssig dybfryser, der strækker sig så langt som til det nordlige Afrika.

/ritzau/AFP

Mindst 44 mennesker i det nordafrikanske land Algeriet er i den forløbne uge omkommet på grund af den usædvanlige kulde. Det har udløst massiv kritik af myndighedernes manglende handling i forbindelse med nødsituationen.

Offentliggjort Sidst opdateret