Vladimir Putin og de ukrainske børn.

Offentliggjort Sidst opdateret

* Tusindvis af ukrainske børn er under de nu to års krig blevet tvangsflyttet til Rusland, siger Ukraine.

* Ukrainske tal siger, at omkring 20.000 er flyttet til enten Rusland eller til ukrainske områder, der er besat af Rusland.

* Mange af børnene lever nu i russiske familier. Ifølge Ukraine indoktrineres børnene til at hade Ukraine. Rusland har afvist at have tvangsflyttet børn, men har sagt, at børn er reddet væk fra krigens rædsler.

* Spørgsmålet om børnene har ført til, at Ruslands præsident, Vladimir Putin, er anklaget for krigsforbrydelser ved Den internationale Straffedomsol (ICC). Det samme er Maria Lvova-Belova, der er Ruslands børnekommissær.

Kilde: AFP, Reuters

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.