Politi i Bahrain er stødt sammen med demonstranter, der forsøgte at besætte hovedstaden Manamas bankcentrum, mens demonstrationerne udviklede sig fra en fredelig protest til voldelige sammenstød i hjertet af hovedstadens forretningskvarter.
Vidner siger, at politiet affyrede tåregas og gummikugler mod omkring 350 demonstranter, der havde afspærret forretningskvarteret med en vejspærring og en menneskekæde.
Tusinder af demonstranter vendte dog tilbage til området senere på dagen.
Hospitalskilder siger, at omkring 200 mennesker er blevet såret under volden. De fleste har indåndet tåregas. Tre af de såredes tilstand er kritisk.
Indenrigsministeriet siger, at 14 betjente er blevet såret.
Bahrain huser USA's Femte Flåde.
Demonstrationerne i Bahrain brød ud i kølvandet på de folkelige oprør i Tunesien og Egypten. Bahrain regeres af et sunnimuslimsk mindretal, men hovedparten af indbyggerne er shiamuslimer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker