Voldsomt jordskælv skaber kaos i Mexico
Mange bygninger er kollapset efter jordskælv i Mexico, og flere forventes døde, siger dansk ambassadør.
Der er kaotisk i Mexico City efter jordskælvet, der ramte tirsdag aften dansk tid.
Det fortæller Danmarks ambassadør i Mexico City Henrik Bramsen Hahn.
- Flere bygninger er styrtet sammen, og redningsarbejdet er i gang. Trafikken er nærmest brudt sammen, fordi alle forsøger at komme hjem til deres familier eller at hente deres børn, siger han.
Ambassadøren går ud fra, at der i løbet af de næste timer vil blive reddet både levende og døde ud fra de mange kollapsede bygninger.
Det er især i centrum af Mexico City, at mange bygninger er styrtet sammen, og mange er kommet til skade.
Skælvet, der ifølge Den Amerikanske Geologiske Undersøgelse (USGS) har en beregnet størrelse på 7,1, har ramt den centrale delstat Morelos i Mexico tirsdag klokken 13.14 lokal tid (20.14 dansk tid).
Hovedstaden Mexico City ligger omkring 150 kilometer nordvest for jordskælvets epicentrum.
Ifølge ambassadøren er der ingen tal på, hvor mange der er døde i forbindelse med jordskælvet. Han forventer dog, at de kommer hurtigt.
- Vi har ikke hørt, at der skulle være offentliggjort tal på, hvor mange der er døde. Det vil være usandsynligt, hvis der ikke er døde, når man ser de bygninger, der er styrtet sammen. Hvis der var mennesker i dem, er de døde, siger han.
Ifølge lokale myndigheder har mindst 49 foreløbigt mistet livet, men det tal kan stige, skriver nyhedsbureauet AFP.
Ifølge Henrik Bramsen Hahn er det især ældre bygninger på mellem fem og ti etager, der er kollapset under jordskælvet.
- De er simpelthen presset sammen. Der er allerede mange videoer på nettet, hvor bygninger falder sammen, mens folk står og kigger på.
- Redningsarbejdet er gået i gang med at redde de folk ud, der må ligge i ruinerne, og bagefter må redningsarbejdet så i gang, siger han.
Ambassadøren har ikke oplevet efterskælv endnu, men selve skælvet var voldsomt, siger han.
- Hele jorden ryster. Man svinger fra side til side, bygningerne svinger, og det hele svinger.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned