Volkswagen vil indkalde 11 millioner biler
Dieselbiler vil blive indkaldt til værksted i de nærmeste dage, siger topchef, der venter en møjsommelig vej.
Volkswagen oplyser tirsdag, at det har planer om at indkalde 11 millioner biler, og at et større antal køretøjer inden for de nærmeste dage skal sendes på værksteder for at få lovliggjort deres udstødninger.
Den nye chef for VW, Matthias Müller siger, at bilfabrikken "inden for de næste dage" vil bede kunder med dieselbiler om at få udskiftet dele, som gjorde det muligt for VW at snyde med udledningen af såkaldte NOx-partikler.
En udskiftning af den famøse software, som de amerikanske miljømyndighederne har afsløret, vil ifølge analytikere koste Volkswagen langt over 40 milliarder kroner.
Den danske afdeling af Volkswagen har oplyst, at det i Danmark drejer sig om 91.000 biler, der er berørt af skandalen.
Volkswagen, der er Europas og verdens største bilfabrik, har erkendt, at det har bedraget kunder og myndigheder ved at lade dieselbiler udlede giftige gasser ud over den tillade grænse.
Kun når bilerne blev kaldt til kontrol og syn, sørger en software for, at udstødningsgasserne overholder kravene.
- Vi står over for en lang og møjsommelig vandring og en masse hårdt arbejde, sagde Matthias Müller, da han talte bag lukkede døre til 1000 chefer i Volkswagen mandag aften.
- Vi vil kun være stand til at gøre trinvise fremskridt, og der vil være tilbageslag, forklarede han tilhørerne.
Müller blev udpeget til bilfabrikkens topchef fredag som afløser for Martin Winterkorn. Mandag oplyste anklagemyndigheden, at man sigter Winterkorn for bedrageri.
Volkswagen har oplyst, at cirka 11 millioner biler er udstyret med den ulovlige software. Det drejer sig om fem millioner af Volkswagens egne biler, 2,1 millioner i bilfabrikkens luksusmærke Audi, og resten fordeler sig på søsterselskaberne Skoda i Tjekkiet og Seat i Spanien.
At indkalde 11 millioner biler vil være det højeste antal nogensinde fra en enkelt bilfabrik. Volkswagen oplyste i sidste uge, at det havde afsat 6,5 milliarder euro (knap 49 milliarder kroner) i sit tredje kvartals regnskab til at dække krisens omkostninger.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker