Von der Leyen tror på snarlig aftale om forbrændingsmotorer
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, tror på en snarlig aftale med Tyskland om forbrændingsmotorer. Tyskland presser på for at bevare forbrændingsmotorer efter 2035, hvis de kører på syntetiske brændstoffer kaldet e-fuels. Foto: John Thys/Ritzau Scanpix
Både Tyskland og EU-Kommissionen ønsker at løse strid om forbrændingsmotorer, siger EU-Kommissionens formand.
De to store bilproducerende lande Tyskland og Italien vil kæmpe for at bevare forbrændingsmotoren.
Det fastslog Tysklands forbundskansler, Olaf Scholz, og Italiens premierminister, Giorgia Meloni, da de torsdag ankom til EU-topmødet i Bruxelles.
Dermed er Tyskland og Italien på kant med EU's klimamålsætning, som blandt andet bygger på et farvel til forbrændingsmotorer i 2035. Men en løsning kan være på vej.
Det siger EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, på et pressemøde efter førstedagen af EU-topmødet i Bruxelles.
- Der er samtaler mellem EU-Kommissionen og Tyskland. Og der sker fremskridt.
- Der er vilje på begge sider til at løse spørgsmålet. Tiden er afgørende, fordi aftalen er afgørende for at indfri EU's klimamål, siger Ursula von der Leyen.
Italiens premierminister, Giorgia Meloni, fastslog på vejen ind til mødet, at hun støtter det tyske ønske.
- Der er nogle teknologier, hvor Italien og Europa har et forspring. At binde os til teknologier, hvor udlandet har en fordel, er ikke godt for vores konkurrenceevne, sagde Giorgia Meloni.
Dermed henviser hun til, at forbrændingsmotoren har været afgørende for Italien og andre EU-landes bileksport.
Men når det gælder elbiler og produktion af batterier til elbiler, så er USA og Kina foran EU.
EU-landene er egentligt blevet enige om at stoppe salg af biler med forbrændingsmotorer fra 2035.
Men støttet af blandt andre Italien kæmper Tyskland for, at der kan indføres en undtagelse.
Den skal gælde for biler med forbrændingsmotorer, der kan køre på syntetiske brændstoffer. De såkaldte e-fuels, som er markant bedre for klimaet end benzin og diesel.
Olaf Scholz sagde på vej ind til EU-topmødet, at de tyske forhandlinger med EU-Kommissionen om den ønskede undtagelse er "på rette spor".
- Det er nu kun et spørgsmål om at finde den rigtige måde at gennemføre det på, sagde Scholz.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned