Vrede vælgere ryster Tysklands gamle partier og giver AfD medvind
Robert Sesselmann fra Alternative für Deutschland har vundet valgsejren i Sonneberg, selv om alle de etablerede tyske partier opfordrede til at lade være med at stemme på ham. Foto: Ferdinand Merzbach/Ritzau Scanpix
De andre vil ikke lege med det klima- og indvandrerkritiske parti AfD i Tyskland. Men nu har vælgerne givet AfD en valgsejr. Porten til mere succes åbner sig.
Ritzau RitzauFrank Jørgensen/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Sådan ser folkelig vrede ud, hvis man leder efter den i delstaten Thüringen i det østlige Tyskland.
Vælgerne rotter sig sammen mod de almindelige politiske partier, deres ledere og mediernes anbefalinger.
Og så gør vælgerne ellers, hvad deres hjerter siger.
De stemmer på en mand, som efter vælgernes mening tager deres bekymringer for klimapolitik, der ændrer deres liv, alvorligt.
De stemmer på en mand, der tager deres bekymring for indvandrere, som ændrer deres land, alvorligt.
Annonce
Resultatet af valget i søndags i Landkreis Sonneberg har sendt rystelser igennem Tysklands politiske verden.
Det var ikke verdens vigtigste valg. Eller det største.
Det var valget til såkaldt landråd i kredsen. Det er en stilling som administrativ leder i en af Tysklands mindste kredse. Den har 57.000 indbyggere.
Der var to kandidater, nemlig den afgående Jürgen Köpper fra det konservative CDU og så Robert Sesselmann fra Alternative für Deutschland (AfD).
Alle partier uden for AfD anbefalede at stemme på Köpper.
Partierne har i en årrække både på landsplan og i de tyske delstater erklæret, at de ikke vil samarbejde med AfD, hvis afdeling i netop Thüringen er blevet klassificeret som højreekstremistisk af Tysklands efterretningstjeneste.
Vælgerne hørte ikke efter.
Da stemmerne efter søndagens valg var talt op, havde Sesselmann fået 52,8 procent af stemmerne. Han får nu partiets første post som landråd nogensinde.
"Chok", lyder det fra avisen Tageszeitung. "En stemme i vrede", skriver avisen Bild.
Nyhedsbureauet AFP har efterfølgende besøgt Sonneberg. Her fortæller flere vælgere, at de med sejren til AfD vil straffe det politiske establishment i Tyskland.
Annonce
De siger, at politikerne i Berlin i for lang tid ikke har hørt på borgernes bekymringer for inflation og indvandring.
Den 58-årige Ingo Schreurs siger, at han håber, at Sesselmann kan "lægge stemme til de bekymringer, mange borgere har".
Han beskylder regeringen i Berlin for en "ødelæggende økonomisk politik".
Han mener, at regeringens energireform, der blandt andet skal bedre klimaet, efterlader lokale som ham med "en angst for, at vi ikke kan varme vore huse op til vinter".
Den 49-årige Holger Müller siger, at han "ikke længere ser tyskere", når han kører igennem Sonneberg om aftenen. Han håber, at AfD kan "stoppe bølgen af udlændinge".
AfD blev grundlagt i 2013 som et EU-kritisk parti. Det brugte sine kræfter på at prøve at få Tyskland til at lade være med at betale til de kæmpe hjælpepakker, som EU og Den Internationale Valutafond (IMF) brugte for at hjælpe det kriseramte Grækenland.
AfD har to ledere. Alice Weidel, der her taler i Forbundsdagen i Berlin, er en af dem. Hun kan i øjeblikket glæde sig over, at hendes parti klarer sig forrygende, hvis man kan tage meningsmålingerne for gode varer. (Arkivfoto). Foto: Odd Andersen/Ritzau Scanpix
Siden indtog partiet en meget kritisk linje over for indvandring og islam i Tyskland, som ifølge AfD er en trussel mod landet.
Netavisen Deutsche Welle skriver, at partiet på det seneste høster stemmer på modstand mod regeringens klima- og energipolitik, der gør livet dyrt og besværligt for borgerne.
Der er tilsyneladende genklang i denne politik langt ud over vælgerne i Sonneberg. Bild bragte mandag en Insa-meningsmåling, der gør AfD til Tysklands næststørste parti.
CDU ligger til 26,5 procent af stemmerne, AfD til 20,5 procent og Socialdemokratiet (SPD) til 19,5 procent.
Annonce
Målinger i tre østtyske delstater, herunder Thüringen, viser, at AfD realistisk kan blive det dominerende parti ved de tre delstatsvalg i 2024.
Deutsche Welle skriver i øvrigt, at valget i søndags viser, at vælgerne ser stort på de skandaler, AfD har været viklet ind i.
Det gælder blandt andet ulovlige partibidrag, racistiske hadtaler og beviser for tilknytning til militante ekstremister.
Valgsejren til AfD har skabt rystelser rundt om i Tyskland. Partiet hører til på den yderste højrefløj, og partiet har støtte af ekstremistiske kræfter. AfD-tilhængeren, der på billedet heiler på nazi-facon, er fotograferet ved en AfD-demonstration mod høje energipriser i oktober 2022 i Berlin, Tysklands hovedstad. (Arkiv). Foto: Christian Mang/Reuters
/ritzau/
Kort om AfD
* Alternative für Deutschland (AfD) er et politisk parti på den yderste højrefløj i Tyskland. Navnet betyder Alternativ for Tyskland. Det har to ledere, Tino Chrupalla og Alice Weidel.
* Dannet i 2013 af en gruppe journalister, akademikere og forretningsfolk. Ville yde modstand mod tysk deltagelse i økonomiske hjælpepakker til Grækenland. Ønskede Tyskland ud af eurosamarbejdet og genindførelse af den tyske mark.
* Siden er platformen udvidet. Ved den store migrantbølge i 2015 slog AfD sig op på modstand mod indvandring, specielt muslimsk indvandring. AfD er også klimaskeptisk og kritisk over for regeringens grønne omstilling og energipolitik, der ifølge partiet koster almindelige mennesker dyrt.
* Under coronapandemien var AfD med i kampagner imod nedlukning.
* I 2017 sagde Björn Höcke, AfD-leder i Thüringen, at tyske historiebøger bør fokusere på tyske ofre i forbindelse med Anden Verdenskrig. Holocaust-mindesteder er "skamstøtter".
* AfD fik 13 procent af stemmerne ved valget til Forbundsdagen i 2017. Efter en stribe skandaler faldt opbakningen ved valget i 2021 til 10 procent. En meningsmåling mandag siger, at partiet ved et valg nu ville få 20,5 procent af stemmerne og blive næststørst efter CDU.
* Alla andre partier i Tyskland afviser at samarbejde med AfD.
Seneste artikler
Værnepligt og praktik i München: Snart begynder et nyt kapitel for de nyudklækkede studenter
Studenterhuerne fejres i Marielyst
Fjerdeplads ved DM til lokalt svømmetalent
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Sundhedsminister efter Lolland-besøg: - Jeg får da lyst til at flytte herned
Mest læste artikler
Nu indtager de Bjørneskoven
Blitz: Fartkontrol på Farøbroerne
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser
Ældreformand: Rystende besparelser