En vulkan, der længe har ligget i dvale, er gået i udbrud i Eritrea på Afrikas Horn efter en række jordskælv. Vulkanen har sendt en 13,5 kilometer høj søjle af aske op i luften.
Vulkanen begyndte at gå i udbrud natten til mandag, fremgår det af det franskbaserede vulkanovervågningsorgan VAAC's hjemmeside.
Et tørt og afsidesliggende område i Eritrea nær grænsen til Etiopien blev rystet af flere jordskælv i løbet af søndagen. Det voldsomste jordskælv blev ifølge USA's Geologiske Undersøgelser målt til 5,7 på den åbne richterskala.
Dubbi-vulkanen, der ligger 350 kilometer nord for Eritreas hovedstad, Asmara, og 233 kilometer øst for den etiopiske by Mekelle, menes sidste gang at have været i udbrud i 1861.
Vulkanudbruddet har fået USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, til at afkorte sin igangværende rundrejse i Afrika.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker