Wagner-soldater forlader Rostov og indfinder sig på feltbaser
Jevgenij Prigozjin, lederen af Wagner-gruppen, ses her på vej ud af Rostov. Foto: Alexander Ermochenko/Reuters
Wagner-soldaterne, der havde taget kontrol med militærbaserne i Rostov, har nu forladt byen, siger guvernør.
Wagner-gruppens soldater har taget afsked med den sydrussiske by Rostov og er sent lørdag aften dansk tid begyndt at drage mod deres militærbaser.
Det oplyser Rostov-regionens guvernør, Vasilij Golubev, på beskedtjenesten Telegram.
- En Wagner-kolonne forlod Rostov og drog mod deres feltbaser, skriver han ifølge AFP.
En konflikt mellem Wagner-gruppens leder, Jevgenij Prigozjin, og det russiske forsvarsministerium kulminerede natten mellem fredag og lørdag, da soldater fra Wagner-gruppen begyndte at bevæge sig fra Ukraine ind i Rusland.
Prigozjin hævdede, at hans soldater var blevet ramt af bomber fra det russiske forsvar, men det afviste forsvarsministeriet. Det fik Jevgenij Prigozjin til at kræve den russiske militærledelse afsat.
I løbet af lørdagen bevægede Wagner-tropperne sig nordpå fra Rostov mod den russiske hovedstad, Moskva. Udviklingen blev kritiseret i stærke vendinger af Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Ved hjælp af mægling fra Belarus' præsident, Aleksandr Lukasjenko, lykkedes det dog at nå frem til en aftale, der betød, at Wagner-gruppen stoppede sin fremrykning og vendte om.
En del af aftalen går ud på, at en varslet sag mod Prigozjin bliver droppet, og at han flytter til Belarus.
Kort efter midnat natten til søndag oplyser Ruslands vejdirektorat, at der ikke længere er afspærringer på russiske motorveje.
M4-motorvejen, der forbinder Moskva med det sydvestlige Rusland, var ellers lørdag morgen blevet delvist lukket, efter at Wagner-soldaterne var begyndt at bevæge sig nord på.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker