WHO: Ebola-udbrud i Afrika er historisk alvorligt
Det aktuelle udbrud af den frygtede ebola-virus i Vestafrika er et af det "mest udfordrende", der er set, siden sygdommen dukkede op for fire årtier siden.
Det er vurderingen fra verdenssundhedsorganisationen WHO, som opgiver antallet af døde til over 100. Der er registreret 157 smittede.
- Dette er et af de mest udfordrende ebola-udbrud, vi har stået over for, siger Keiji Fukada, assisterende generaldirektør i WHO.
- Vi har ikke tidligere haft et ebola-udbrud i denne del af Afrika.
Udbruddet er blandt andet alvorligt, fordi det er afgørende vigtigt, at alle i området har tilstrækkelig viden om sygdommen - og hvordan man undgår smitte.
Ebola-udbruddet er gået værst ud over Guinea, men også andre lande i regionen er ramt.
I Liberia har der været 21 sager, hvoraf 10 er døde, og heraf er fem bekræftet døde af virussen. Også i Sierra Leone har der været mistanke om smittede personer.
I Mali har man ikke bekræftet tilfælde af smitte, men ni personer har været antaget som smittede.
Ebola kan overføres til mennesker fra vilde dyr og mellem mennesker gennem kontakt med blod, sekreter og andre kropsvæsker.
Ubeskyttet håndtering af smittede lig kan også føre til infektion.
Ebola, som er en uhelbredelig sygdom, har dræbt omkring 1600 mennesker, siden den første gang blev opdaget i 1976.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde