Yemen vil forhandle med separatister

De separatister, der kæmper for uafhængighed i den sydlige del af Yemen, vil tabe i kampen mod regeringens styrker, advarer Yemens præsident, Ali Abdullah Saleh.

- Separatisternes flag vil brænde i de kommende dage og måneder, sagde han ved en tale på et militærakademi.

Han understreger samtidig, at oprørerne ikke har brug for at ty til vold for at blive hørt og opfordrer dem til at indlede forhandlinger med regeringen om deres krav.

Befolkningen i den sydlige del af landet klager over, at de er politisk og økonomisk undertrykt af naboerne i nord.

- Hvis de har politiske krav, er de velkomne til dialog, siger Saleh.

Han lover, at der vil blive etableret lokale komitéer, der skal tale med de kræfter, der arbejder for løsrivelse.

Udmeldingen kommer efter, at sikkerhedsstyrker for nylig gennemførte en offensiv mod separatisterne i syd.

Tusinder af mennesker har deltaget i demonstrationer i den sydlige del af Yemen med krav om løsrivelse fra resten af landet.

Sydyemen var uafhængigt fra 1967 til 1990, hvor det gik sammen med den nordlige del til én stat.

/ritzau/AFP

Yemens præsident advarer om, at separatister i den sydlige del af landet vil blive nedkæmpet og tilbyder samtidig at gå i dialog med dem.

Offentliggjort Sidst opdateret