Spanien er stadig i krise, men landet er påvej i den rigtige retning med vækst og faldende arbejdsløshed.
Det siger den spanske premierminister, Jose Luis Rodriguez Zapatero, der forsvarer sin krisepolitik og indsats for at få Spanien ud af krisen. Udtalelsen kom under en debat i parlamentet i Madrid.
- Den finansielle krise er stadig regeringens største bekymring. Men data indikerer, at økonomien igen er i vækst, siger Zapatero.
Han erkender, at væksten ikke er stor, men forventer, at økonomiske nøgletal peger i den rigtige retning året ud.
- Arbejdsløsheden er stadig en stor bekymring. Men den er regeringens højeste prioritet, siger han videre.
Zapatero peger desuden på, at landets boligsektor er på vej ind i et mere "normalt" stade. Det var et sammenbrud i den oppustede boligsektor, der sendte Spanien ud i dyb krisen for et par år siden.
Regeringslederen fastslår, at landets finanssektor er "stærk", men han erkender samtidig, at hans krisepakke, der består af store offentlige nedskæringer, kan påvirke økonomien i negativ retning.
Spanien er ude i sin værste økonomiske krise, siden Franco-diktaturet faldt i slutningen af 1970'erne. Arbejdsløsheden er tæt ved 20 procent, og boligsektoren er næsten gået i stå.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker