Zelenskyj vil bruge danske kampfly til at ramme mål i Rusland

Nato-topmødet i Washington var Jens Stoltenbergs sidste som Nato-generalsekretær. Den 1. oktober overlader han posten til Hollands tidligere premierminister, Mark Rutte. Zelenskyj brugte lejligheden til at takke Stoltenberg for samarbejdet, der er blevet stadig tættere efter Ruslands invasion 24. februar 2022. Foto: Kevin Dietsch/Ritzau Scanpix

Ukraine skal have mulighed for at ramme militære mål i Rusland for at vinde krigen, siger Zelenskyj. Mette Frederiksen støtter, at danske F-16-kampfly bruges.

Offentliggjort Sidst opdateret

Danske F-16-kampfly har mange gange været på vingerne for at afvise russiske kampfly, der fløj for tæt på Bornholm.

Snart kan missionerne mod Rusland blive dødelige.

Når Danmark i løbet af sommeren har leveret 19 F-16-kampfly til Ukraine, så bør de kunne bruges til at ramme militære mål i Rusland. Det mener Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj.

Dermed lægger den ukrainske præsident op til at eskalere krigen mod Rusland.

- Vi har brug for at få lov til at ramme russisk territorie præcist, hvor de er, sagde Zelenskyj onsdag.

Udmeldingen kom på Nato-topmødet i Washington D.C. Her fik den ukrainske præsident fuld opbakning fra Natos generalsekretær, Jens Stoltenberg. Også når det gælder angreb mod mål i Rusland.

De vil være i overensstemmelse med international lov, fordi Rusland har angrebet Ukraine. Det fastslår Nato-chefen:

- Ukraine har ret til selvforsvar, og Nato-landene har ret til at hjælpe Ukraine. Retten til selvforsvar indeholder også retten til at ramme legitime, militære mål på russisk jord, siger Stoltenberg.

Stoltenberg understreger dog, at det er op til de enkelte Nato-lande at meddele, om Ukraine må bruge de donerede våben til angreb i Rusland.

- Jeg hilser det velkomment, at flere Nato-lande har ophævet deres restriktioner. Det har gjort det muligt for Ukraine at ramme mål i Rusland, siger Stoltenberg.

Han ser det som en nødvendig udvikling i krigen, fordi Rusland har åbnet en ny frontlinje ved Ukraines næststørste by, Kharkiv.

- Dermed er frontlinjen og grænsen mellem Rusland og Ukraine mere eller mindre blevet den samme.

- Så den eneste vej for Ukraine til at ramme militære mål som missilaffyringsramper, der angriber Ukraine, er ved at ramme mål på russisk territorie, siger Stoltenberg.

Danmark har allerede besluttet, at Ukraine må bruge kampflyene til selvforsvar i overensstemmelse med international lov.

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, fik på Nato-topmødet lejlighed til at diskutere krigen i Ukraine med Tyrkiets præsident, Recep Erdogan (til venstre), Natos generalsekretær, Jens Stoltenberg, og Storbritanniens nye premierminister, Keir Starmer. Zelenskyj vil bruge blandt andet danske F-16-kampfly til at føre krigen ind i Rusland. Foto: Kent Nishimura/Ritzau Scanpix

Det vil sige, at Danmark, ligesom Stoltenberg taler for, giver Ukraine grønt lys til at ramme militære mål i Rusland. Det skal hjælpe landet til at vinde krigen, siger statsminister Mette Frederiksen (S):

- Jeg har det selv sådan, at jeg synes, vi har brugt for lang tid i Europa på at diskutere, hvad Ukraine kan og ikke kan.

- Jeg vil langt hellere fokusere på, hvad der skal til for, at Ukraine snart vinder denne krig, siger Mette Frederiksen.

Hun mener ikke, at man skal frygte, at Rusland kommer med et modsvar mod Danmark, når kampflyene om måske kort tid begynder at operere fra baser i Ukraine.

Rusland har ellers igennem flere måneder ifølge Stoltenberg, gennemført hybridangreb mod fabrikker og infrastruktur i europæiske lande, der støtter Ukraine.

Torsdag kom det frem, at den russiske regering angiveligt planlagde at dræbe topchefen for det tyske selskab Rheinmetall, der har en af Europas største våbenfabrikker.

Det rapporterede mediet CNN. CNN citerer amerikanske og vestlige kilder for påstanden.

Ukraine kan bruge danske F-16-kampfly til at angribe militære mål i Ukraine, så længe landet overholder international lov. Det vil blandt andet sige, at Ukraine ikke må ramme civile mål, fastslår statsminister Mette Frederiksen (S). Foto: Elizabeth Frantz/Reuters

Der var også planer fra russisk side om at dræbe andre topchefer i Europa, som støtter Ukraine i landets forsvarskrig mod Rusland, hedder det.

Spørgsmål: Er du bange for, at vi i Danmark kan blive udsat for den type angreb, når vi giver lov til, at de donerede danske kampfly opererer i Rusland?

- Nej, det er jeg ikke. Og det er forkert præmis, du stiller spørgsmålet på. For det er Rusland, der er den aggressive og angribende part. Vi forsvarer Ukraine, og med det forsvarer vi os selv og det transatlantiske samarbejde.

- Hvis det er rigtigt, at man nu arbejder med mordtrusler, så er det fuldstændigt uacceptabelt. Vi bliver nødt til at se alt det, der foregår nu i Europa, som ikke-uafhængige episoder.

- Hvad enten det er at bruge migration, som vi har set ved den finske grænse. Om det er cyberangreb eller misinformation, om det er hybride angreb på forskellig vis, måske også påsatte brande, så er det en del af moderne krigsførelse.

- Derfor bliver vi nødt til at se det, som det, der er: Nemlig angreb på os alle sammen, siger Mette Frederiksen.

/ritzau/

Danmark har uddannet ukrainske piloter

* Danmark og en kreds af 10 andre lande gik i 2023 sammen i koalition, som har til formål at sikre, at det ukrainske luftvåben har de basale forudsætninger for at flyve, servicere og vedligeholde F-16-kampfly.

* Sammen med Holland har Danmark stået i spidsen for træningen, herunder udviklingen af en model for træningsindsatsen.

* Træningen omfatter piloter, men også uddannelse og træning af teknisk personel og støttepersonel.

* Efter en grundlæggende træning i Storbritannien begyndte de første ukrainske piloter at flyve F-16-fly i Danmark i december 2023.

* Den danske træning foregår på Flyvestation Skrydstrup i Sønderjylland.

* Træningen på dansk grund vil blive indstillet ved udgangen af 2024.

* På det tidspunkt vil der være uddannet omkring 20 ukrainske F-16-piloter i Danmark.

Kilder: Forsvarsministeriet, Forsvaret og Ritzau.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu