Ældre Sagen indvier nyt domicil

I løbet af sommeren har både håndværkere og frivillige været i gang med at sætte huset på Skovalleen i stand. Foto: Anders Knudsen

Hele sommeren har frivillige og håndværkere knoklet, nu er huset klar til brug.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Hele sommeren har der været masser af aktivitet på Skovalleen 32 A i Nykøbing. Det er her Ældre Sagen Nykøbing-Sydfalster for fremtiden vil holde til.

Huset er blevet shinet godt op og nu skal det indvies med en reception og åbent hus fredag 26. august klokken 13.30-16.

- Det var jo et noget forsømt hus, vi overtog, fortæller formand for den lokale afdeling af Ældre Sagen John Hansen.

Sommeren er gået med at både udlejer, håndværkere og ikke mindst en lang række frivillige har knoklet med at sætte i stand.

- Vi har selv brugt 300.000 kroner. Vi er ikke helt færdige endnu, men det er kun småting der mangler, fortæller han.

Foreningen har fået mange ting foræret, blandt andet møbler og service.

- Huset har givet os et boost, nu er der noget ved at gøre noget ved det. Det er sådan set en helt ny æra, vi går ind i, mener formanden.

Huset samler hovedparten af foreningens aktiviteter et sted og så er der samtidig mulighed for at lave en masse arrangementer på stedet.

- 1. september begynder vi at flytte vores aktiviteter og arrangementer til huset, fortæller John Hansen.

Dansecafé

Et af de første arrangementer bliver en dansecafé, den løber af stablen torsdag 8. september klokken 13.30-16, hvor Brian Nygaard spiller og synger. Man behøver ikke være medlem for at deltage.

Det kræver tilmelding senest 4. september til 40 43 78 21, hvis man vil deltage i dansecaféen.

Dansecaféen bliver en månedlig ting, i hvert fald indtil jul.

Til åbningsreceptionen har Ældre Sagen Nykøbing Sydfalster et stort ønske, penge.  De skal bruges til at etablere en foldevæg i den store sal.


Ældre Sagen har fået deres helt eget hus på Skovalleen i Nykøbing. Foto: Anders Knudsen