Bøttecafeen byder på musikalsk cocktail
Trio Celtic - Hanne Ejlersen og Ole Hejlskov - lægger ud med et varieret underholdningsprogram 4. oktober. Foto: Privat
Privat
Amatørscenen Mælkebøtten i Stubbekøbing lægger ud med musikalsk cocktail i efterårets Bøttecafe 4. oktober.
Amatørscenen Mælkebøtten i Stubbekøbing indbyder til musikalsk cocktail 4. oktober med Trio Celtic, bestående af Hanne Ejlersen og Ole Hejlskov. Trioen vil levere et mix af stemningsfulde melodier fra 1950-erne, jazz og melodier, som publikum er velkommen til at synge med på.
Næste Bøttecafe går over scenen 8. og 9. november, og her leveres underholdningen af amatørscenens egne aktører. Temaet er Kim Larsen.
- Syv aktører medvirker, og fordi Kim Larsen efter sin bortgang er blevet hyldet andre steder, har vi ventet med vores hyldest til ham med hans sange fra starten i 1971 til den sidste udgivelse i 2019, siger Birte Hansen, Mælkebøtten.
Sæsonens sidste Bøttecafe er datosat til 10. januar.
Amatørscenen har plads til 60 tilhørere pr. forestilling. Der indledes 18.30 med spisning, og underholdningen indledes klokken 20, og med en indlagt pause står den på indtil klokken 22.
Billetprisen inklusiv spisning er 225 kroner for ikke-medlemmer og 200 kroner for medlemmer.
Uden deltagelse i spisningen er billetprisen 125 kroner. Medlemskab af amatørscenen til 200 kroner kan tegnes ved indgangen, hvilket reducerer billetprisen.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker