Danmark padler i Marielyst

Rune Mac Donald fra Mærk Outdoor instruerer, så man trygt kan prøve en tur på sup-board. Foto: Privat

Hos Mærk Outdoor i Marielyst kan man Kristihimmelfartsdag få en gratis introduktion til at sup'e.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIELYST: Siden i lørdags og indtil på søndag har man mange steder i landet kunne prøve kræfter med at padle på en eller anden måde i eventet "Danmark padler".

På torsdag 26. maj - Kristihimmelfartsdag, er det i Marielyst, man kan få gratis instruktion og en prøvetur på vandet på et sup-board.

Det sker hos Rune Mac Donald, der har forretningen Mærk Outdoor, hvis base ligger ved caféen Haveeje på Marielyst Strand.

Hver time i tidsrummet 13-17 begynder en ny sup-session. Man skal tilmelde sig på forhånd, det sker på maerkoutdoor.dk og så skal man være der i godt tid.

Man skal huske at medbringe badetøj og håndklæde, sup-board og udstyr, blandt andet dragt, låner man på stedet.

- Sessionen starter med en lille introduktion til brug og håndtering af sup- board, udstyr, sikkerhed samt vand og vejrforhold. Fra cafeen går vi i samlet flok ned på stranden, hvorfra aktiviteten på vandet finder sted. Du får en sjov smagsprøve på sup og afprøver boardet og dets muligheder. På vandet introduceres du til vandtilvænning, padle- og balanceteknik med mere, fortæller Rune Mac Donald.

Han mener, at en tur på et sup-board er med til at få vinterdepressioner og tristhed til at forsvinde som dug for solen.

- At komme en tur på vandet er sundt for både krop og sjæl. Du finder ro og mærker dig selv på en ny måde og får samtidigt trænet hele kroppen. Du kan komme alene, eller du kan tage naboen, kollegaen eller familien med, så I gør det sammen. Mulighederne er mange, og vi glæder os rigtig meget til at give alle en god oplevelse på vandet, siger Rune Mac Donald.