En god idé at bestille!
Lea og Martin med nogle af herlighederne, der ender på nytårsbordet hos mange i Nykøbing F. og omegn på mandag, hvor der er åben til klokken 13. - Men bare rolig, vi lukker selvfølgelig ikke før alle i køen er ekspederet, understreger Martin. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Hos Anne's Fisk på havnen venter man igen i år det helt store rykind af folk, der skal have deres nytårsfisk.
Der er tradition for, at vi danskere i større eller mindre grad ønsker fisk på nytårsbordet.
Det ved Lea og Martin Quaife i Anne's Fisk på havnen i Nykøbing alt om. Her er der altid meget travlt - først i julen og så ikke mindst i dagene op til nytårsaften.
Det er bestemt ikke kun nytårstorsk, det handler om.
- Det er stadig meget populært at servere torsk på årets sidste dag. Men det drejer sig også om masser af andet godt fra havet, som især hummer, østers, rødtunge, helleflynder og kaviar . Og så er pighvar blevet et stort hit, fortæller Martin, der selvfølgelig igen i år er forberedt på kundernes tilstrømning og forsøger at få tingene hjem til butikken.
- Det vil derfor være være en stor hjælp, hvis folk bestiller hos os inden og ikke bare forventer, at vi har alle ting i disken. Ved at afgive en bestilling er man jo sikker på at få det man gerne vil have, lyder opfordringen fra Martin.
Anne's Fisk har også åbent søndag 30. december fra klokken 10 til 13 og selvfølgelig også nytårsaftensdag til klokken 13.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde