Feltpræst med mere fortæller
Ulla Skou har som feltpræst været udsendt til Afghanistan. FOTO: Privat
FOTO: Privat
Tidligere sognepræst i Slemminge-Fjelde-Våbensted-Engestofte fortæller ved årsmødet hos Danske Sømands- og UdlandsKirkers stiftsbestyrelse.
Når Danske Sømands- og UdlandsKirkers stiftsbestyrelse i Lolland-Falster 26. april klokken 19 holder årsmøde med generalforsamling i Sognets Hus i Maribo, er der besøg af pastor Ulla Skou.
Ulla Skou, der er dansk præst i Sydslesvig, vil være kendt af mange her på egnen, da hun i en årrække fra 1996 var sognepræst i Slemminge-Fjelde-Våbensted-Engestofte.
Siden blev hun sognepræst i Rønne og har som feltpræst været udsendt til Afghanistan. For et års tid siden skiftede hun sammen med sin mand, der er pensioneret præst, til et embede som dansk præst i Sydslesvig, nærmere betegnet Valsbøl, Medelby, Store Vi og Skovlund - fire landsbyer lidt vest for Flensborg.
- Der er meget godt at sige om det danske mindretal i Sydslesvig, siger Ulla Skou, hvilket hun vil udbrede sig om til årsmødet med humor, vid og bid.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned