GÅ EN TUR FOR SVANEVIG HOSPICE 1. APRIL
Lørdag 1. april inviterer Krenkerup Bryggeri på gåtur i området ved Krenkerup gods og bryggeri. Arkivfoto: Tage Jensen
Læserfoto: Tage Jensen, FT
KRENKERUP: På Krenkerup bryggeri og traktørsted betyder påsken ikke fridage med lukket, tværtimod er der ekstra åbent og flere arrangementer i løbet af påskedagene.
Lørdag 1. april kan man komme på gåtur i området omkring godset og bryggeriet. Fra klokken 12-14 er der mulighed for at støtte Svanevig Hospice ved at gå en tur i området. Det er hospicets støtteforening der står for gåturen og det koster 30 kroner, der går til foreningens arbejde, børn går gratis med. Man møder bare op og så bliver man sendt ud på den skiltede tur.
Traktørstedet holder denne dag åbent indtil klokken 18, så man kan nyde en frisktappet øl og lidt mad fra Susanne Bruun efter gåturen.
Udover øl fra bryggeriet vil det også være muligt at få noget til drivhuset med sig hjem, da godsets gartnere sælger ud af deres forårsstiklinger.
Skærtorsdag og langfredag er der mulighed for at spise smørrebrød på traktørstedet, det skal dog bestilles på forhånd. Og påskesøndag kan man komme på rundvisning, det kræver også tilmelding på forhånd.
Søndag 2. april er der sædvanlig søndagsåbent fra klokken 12-16. Skærtorsdag, langfredag og påskelørdag holder traktørtstedet åbent fra klokken 12-18 og påskesøndag klokken 12-16.
Resten af april har Traktørstedet åbent fredage klokken 14-18, lørdage klokken 12-18 og søndage klokken 12-16.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned