Har fået penge til formidlingsfilm

De toppede brosten i Falstergården er ikke nemme at færdes på for gangbesværede eller kørestolsbrugere. Foto: Ingrid Riis

100.000 kroner er medvirkende til, at flere af Museum Lolland-Falsters udstillingssteder nu bliver tilgængelige på en ny måde for gangbesværede og kørestolsbrugere, der kan have svært ved at komme rundt i museets gamle huse.

Offentliggjort Sidst opdateret

GULDBORGSUND Kulturregion Storstrøm har gennem en årrække sat fokus på at skabe flere og bedre kulturtilbud til sårbare medborgere under projekt Kulturland.

Projektet blev afsluttet med udgangen af 2019, og som et sidste tiltag fik de involverede museer tildelt 100.000 kroner hver.

I øjenhøjde med alle gæster

- Et af Museum Lolland-Falsters pejlemærker for de kommende år er, at vi skal være museum for alle. Vi ønsker at være i øjenhøjde med alle vores gæster og give dem de bedst mulige forhold. Lige nu har alle vores udstillingssteder rigtig dårlige adgangsforhold for gangbesværede og kørestolsbrugere, og det vil vi gerne arbejde med. Derfor har vi valgt, at de 100.000 kroner skal bruges til at lave 8 til 10 små formidlingsfilm til brug på vores udstillingssteder i Maribo og på Vestlolland, fortæller Ulla Schaltz, direktør ved Museum Lolland-Falster.

Filmene bliver udarbejdet i samarbejde med Handicaprådet i Lolland Kommune, så man sikrer, at de henvender sig til den bredeste gruppe af gangbesværede og kørestolsbrugende gæster.

- Filmene for De gamle Huse bliver udarbejdet, så de kan bruges fx i forbindelse med en rundvisning, eller hvis grupper besøger stedet, og det ikke er alle, der kan passere husenes høje dørtrin. Filmene bliver temabaserede, så de giver beskueren et indblik i tiden, stedet og samfundet, fortæller Anne-Lotte Sjørup Mathiesen, formidlingsinspektør ved Museum Lolland-Falster.

Fin nytænkning

Grunden til, at Museum Lolland-Falster har valgt at gå i denne retning, er, at vi gerne vil fortsætte det arbejde, som Kulturlandsprojektet satte i gang.

Og ved at udarbejde disse små formidlingsfilm, giver museet en ny gruppe borgere adgang til udstillingsstederne på en ny og forbedret måde.

Det er naturligvis kun en start, men en start, man på Museum Lolland-Falster glæder sig til at tage hul på.

- Handicaprådet sætter stor pris på samarbejdet omkring øget tilgængelighed for gangbesværede og kørestolsbrugere. Det er en fin nytænkning at bruge teknologien til formidling for denne sårbare gruppe. Vi venter os fortsat meget af dette samarbejde, udtaler formand for handicaprådet Merete Sørensen.

Filmene produceres af Konceptlab, der har til huse i Nykøbing, og som har udarbejdet meget materiale for lokale virksomheder.