Hobby rykker nærmere midtbyen
Det er Jonna Estrups mand Steffen, der har produceret vinduesreolen efter Jonnas design. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Hobby og Brugskunst får mere plads at boltre sig på.
Det er to år siden, at Jonna Estrup åbnede sin butik med hobbyting og brugskunst i Nygade 20A. Nu rykker hun over på den anden side af gaden og lidt tættere på Lilletorvet. Ind i de lokaler, der indtil for nylig husede Madam Butterfly.
- I løbet af de to år har jeg fundet ud af, at det er meget få strøgkunder, der kommer forretningen, fortæller Jonna Estrup om flytningen.
- Jeg har endda hørt, at der på Facebook var nogen, der spurgte til, hvad der manglede af butikker i Nykøbing, og at der blev svaret: en hobbyforretning. Den opfattelse vil jeg gerne gøre noget ved, siger Jonna Estrup.
Det ny lokale er 33 kvadratmeter større end det nuværende, og det giver mulighed for en lidt anden indretning.
- Det bliver sådan, at brugskunsten finder man lige til venstre, når man kommer ind. I midten af lokalet vil der været et meget langt træbord med mange af vores hobbyting, afslører Jonna Estrup.
Hendes mand Steffen er trædrejer, og det er ham, der er storleverandør af de træting, som brugskunstafdelingen vil rumme. Forretningen tilbyder også workshop hver onsdag for kreative sjæle, der også kan få hjælp til deres udfoldelser.
- Det koster ikke andet end materialeprisen, men på onsdag, hvor vi åbner, kan man komme og lave påsketing og tegne på en sten, som er en magnet uden at skulle betale, afslører Jonna Estrup.
Lige nu er det ting til påske og konfirmation, kort og sangskjulere, der er blandt det mest populære, men ellers er det alt i papirhobby, som efterspørges.
- Vi prøver hele tiden at tilpasse forretningen, og vi lytter meget til de ønsker, som kunderne har, så vi udvikler hele tiden, siger Jonna Estrup.
Hobby og Brugskunst i Nygade åbner på onsdag 17. april klokken 9.30 og lukker klokken 21.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker