Der er meget, der bliver berørt af Royal Run, også flere traditionelle arrangementer. Et af de arrangementer der rammes direkte er pinseløbet i Guldborg.
Det plejer at foregå andenpinsedag, men da arrangørerne i Guldborg er klar over, at de nok ikke kan konkurrere med Royal Run, har de valgt at rykke deres arrangement til pinselørdag, 27. maj i stedet for. Og så kalde det opvarmning til det store motionsløb andenpinsedag.
Pinseløbet i Guldborg handler ikke kun om at løbe eller gå en tur. Det er ligeså meget en hyggedag for hele familien.
Der er skattejagt for de yngste børn, fælles mad og hygge og mulighed for havbad. Skattejagten er på en kilometer, der kan løbes og gås fem eller ti kilometer og så kan der cykles 10 eller 25 kilometer, alt sammen i området rundt om Guldborg.
Annonce
Det kræver ikke tilmelding på forhånd at deltage, man møder bare op lørdag formiddag på aktivitetspladsen i Guldborg. Startskuddet lyder klokken 11.
Det koster 50 kroner for voksne og børn over 12 år, dem under 12 år slipper med 20 kroner.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned