I badet med Miss Missi
Dyrepasser Niklas har et godt tag på alligatoren, Missi, som han formidler til publikum i Krokodille Zoo. Foto: Krokodille Zoo
Krokodille Zoo
Dyrepasser Niklas i Krokodille Zoo i Ovstrup ved Eskilstrup bader sammen med alligatoren, Missi, som han har kendt, fra hun kom ud af ægget.
Der er utvivlsomt tilskuere blandt publikum, der betakker sig for at bade sammen med alligatoren, Missi. Dens tænder er frygtindgydende, men det afkrækker ikke Niklas, der er dyrepasser i Krokodille Zoo i Ovstrup ved Eskilstrup.
Niklas har nemlig kendt Missi lige siden, hun kom ud af ægget i 2010 og har opbygget et særligt tillidsforhold til den amerikanske alligator. Gennem årene har han lavet formidling for besøgende i Krokodille Zoo, men har fra starten haft det princip i forhold til Miss Missdi, at han ikke ville fodre alligatoren, fordi den ikke skal forbinde ham med nogen former for mad, men kun håndtering.
I den tid, Niklas har kendt Missi, er hun vokset fra cirka 20 centimeter til nu 2.20 meter. I starten kunne dyrepasseren stå med hende i sin hånd. Han har nu udvidet formidlingen til, at han kan opholde sig i vandet i det nye udendørs alligatoranlæg - årets sommernyhed - sammen med Missi, og han kan derved demonstrere en masse seje facts for publikum om alligatorer og deres nære slægtninge, krokodiller.
Her er således en enestående chance for publikum for at få et indblik i de store krybdyrs liv. Det nye udendørs anlæg er så sindigt indrettet, at publikum står på en repos, der går hele vejen rundt om det nye, flotte anlæg, der er udstyret med solfangere til opvarmning af vandet i bassinet.
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker