Klogere på slægtshistorisk emne

Michael Dupont gjorde fremmødte klogere på emnet. FOTO: Privat

Michael Dupont besøgte Slægtshistorisk Forening Guldborgsund.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING:  36 medlemmer af Slægtshistorisk Forening Guldborgsund og gæster overværede forleden et et interessant foredrag.

Der var besøg af Michael Dupont, der under titlen "DigDag som arbejdsredskab til Skifter og Dødsattester - Hvad sker der, når en person dør?", gjorde fremmødte klogere på emnet.

Dødsattesterne er en af de kildegrupper, der benyttes mere og mere, og som blandt andet kan give spændende oplysninger om dødsårsag og fødested. Hvordan man finder frem til et skifte, og hvad skifterne indeholder. I skifterne kan man få et sjældent indblik i den afdøde og familiens hverdag.

Senere arbejdede 25 medlemmer med emnet i egen slægt.

Medlemmer fra Slægtshistorisk Forening står igen klar til at hjælpe interesserede med slægtsforskningen. Det sker på Hovedbiblioteket tirsdag 2. maj klokken og man  kan bare møde op.