MANGE PLANER HOS GALLERI
Galleri Voss og Keller har fået godt fat.
NYKØBING: For fire måneder siden åbnede Lars Voss og Connie Keller deres galleri Voss & Keller i Slotsgade i Nykøbing.
De oplever stille og rolig fremgang og har masser af planer for de næste par måneder på tegnebrædtet.
Et af tiltagene, et malekursus, er dog allerede i gang. Det begyndte 18. januar, men der er tre ledige pladser.
- Vi arbejder hver onsdag fra klokken 9-12 og der er ni gange mere. Jeg underviser i farvelære, lys, skygge og perspektiv, fortæller Connie Keller.
Man kan kontakte hende, hvis man ønsker at deltage.
Noget der ligger fast er, at der på fastelavnslørdag 18. marts klokken 10-14 holdes "2x20 cm festival". Det går ud på at alle galleriets kunstnere hver har fremstillet fem billeder der alle er 20x20 centimeter og denne dag sælges de for en plovmand (500 kroner) stykket.
Men først gælder det den månedlige fernisering, hvor galleriet hver måned har en ny gæstekunstner. I februar er det Susan Rømer, der udstiller sine abstrakte malerier.
Der er fernisering for Susan Rømer lørdag 4. februar fra klokken 10-14.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned