LOLLAND-FALSTER: Patrick Cakirli er igen i år at finde på de danske landeveje i sin march mod ensomhed. Mellem 8. august og 14. oktober vandrer han 2.000 kilometer gennem Danmark.
Tirsdag 23. august ankommer han til Nykøbing, hvor han klokken 19 vil fortælle om sine erfaringer med ensomhed i Headspace lokaler i Dronningensgade 10 B i Nykøbing.
Vil man høre Patrick Cakirli fortælle, skal man hente en billet på forhånd. Den hentes hos Headspace der har åbent tirsdag til torsdag i uge 32 mellem klokken 12-18 samt tirsdag og onsdag uge 33 mellem klokken 12-18. Billetterne uddeles efter først-til-mølle princippet fra tirsdag 9 august.
Konceptet for March mod Ensomhed er, at Patrick ikke må gå, medmindre han har følgeskab - ellers skal han stå stille. På den måde bliver Patricks vandring symbol på vigtigheden af fællesskab, sammenhængskraft og social ansvarlighed i kampen mod ensomhed.
Vil du følges med ham på en del af turen, kan du måske fange ham på Storstrømsbroen tirsdag 23. august eller følge ham på vej mod Maribo onsdag 24. august, hvor turen begynder klokken 7.30 fra Guldborgsund Rådhus.
Annonce
Det koster ikke noget at gå med og man bestemmer selv, hvor langt man vil gå med.
- I Danmark er ensomhed en af de største trusler mod folkesundheden. Op mod 600.000 voksne, unge og børn føler, oplever og lever med ensomheden. Det skal der handles på. I March mod Ensomhed er vores mission at skabe fokus og synlighed på forskellige udfordringer og problemstillinger, som ensomheden medfører. Vi ønsker derfor, at være platform for fællesskaber og mulige løsninger mellem kommune, civilsamfund og menneske. Vores håb er at være medvirkende til, at skabe sammenhængskraft og mere nærvær i kampen mod ensomhed i et lokalt og nationalt perspektiv, skriver Jannie Vesti Mai, forperson for March mod Ensomhed.
March mod ensomhed havde god opbakning i Nakskov sidste år. Arkivfoto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker