Pisterne er teaterklar!
På billedet fra venstre Ole Bent Rasmussen, Helle Rasmussen, Lene Roed, Tove Bille, Jørgen Madsen og Gerda Madsen. Foto: Privat
Privat
Der er allerede kommet nogle bestillinger ind på det nye stykke "Det gode humør", og den faste tur til Bornholm er også planlagt.
NYSTED Den glade teatertrup Pisterne er helt klar til at drage rundt og more og mene igen. Humøret er højt, og truppen glæder sig meget til den kommende sæson, som løber fra. 20. februar til 1. november.
Der er allerede kommet nogle bestillinger ind på det nye stykke "Det gode humør", og den faste tur til Bornholm er også planlagt. Kontaktperson er Lene Roed på telefon 2578 1101
Stykket handler om, hvordan man genfinder livsglæden og det gode humør igen, hvis man af forskellige årsager har tabt det. Her mødes beboerne på godt og ondt, men:
Lille Ole, (Jørgen Madsen), han keder sig og kan ikke finde på noget at lave. Bedre bliver det ikke af, at der stadigvæk er coronapandemi, og der er nogen, som siger, at man skal følge diverse restriktioner.
Ragnhild (Tove Bille), har det med at blande sig - for meget, i alt vedrørende mad - og især drikke, folks sovevaner og husorden i al almindelighed.
Helen, (Lene Roed), kan så mange værtshushistorier, at det halve er løgn, men der er bare ingen, der gider at høre dem mere.
Børge(Ole Bent Rasmussen), drømmer sig tilbage til Alaska, men må indrømme, at der ikke er så meget, man kan drive jagt på i den lille by.
Men så flytter der en ny dame, Lissi, (Helle Rasmussen (Bækkel)), ind i en lejlighed, og så går jagten ind på: Det gode humør.
Stykket bliver opført: 20. februar Skansevej i Nysted, 24 februar i Errindlev Forsamlingshus, 7. marts Landsbyen i Våbensted, 11. marts i Bangs Have, 30. marts på Saksenhus, 8. april i Rudbjerg hallen, 9. april i Øster Ulslev Forsamlingshus og så på Bornholm til maj.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker