Søde kæledyrindtager Lilletorv
Den lille Jack Russel-dame her på billedet, redaktionshunden Trisse, ville sikkert gerne deltage i Kæledyrsdagen på Lilletorv ... Foto: Katrine Sabroe Christensen
Katrine Sabroe Christensen
1. juli kan du sammen med dit kæledyr deltage Kæledyrsdag på Lilletorv, hvor der også sker meget andet.
Mandag 1. juli er der igen dømt Kæledyrsdag i Nykøbing, nærmere betegnet Lilletorv fra klokken 10 til 13. Det er Vores Nykøbing, der står bag og Kæledyrsdag er en dag helt i børnenes tegn.
- Vi skal hygge, snakke, vise vores dyr frem og blive klogere på andres dyr. Denne dag samler vi de bedste - alle jer med jeres MEGET søde kæledyr, fortæller Helene Agerskov, erhvervs- og citykoordinator i Vores Nykøbing
Krokodille Zoo kommer med deres krokodille og slange, Guldborgsund Dyrehospital kommerog er klar til at svare på spørgsmål og Hundenørden kigger også forbi og giver tips til en glad og lydig hund. Udover det bliver det muligt at få en gratis ansigtsmaling og Hr. Plys dukker op og laver ballondyr.
Og så er Anitas Photoshop klar til at tage et billede af dig selv og dit kæledyr eller med en slange fra Krokodille Zoo.
Yderligere oplysninger Helene Agerskov på ha@voresnykobing.dk
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker