Sommer med kager og masser af champagne
Indehaverne på Godstedlund, Thomas Havskjær og Esbern Juhl, ser sommeren i møde med masser af bobler. Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
På Godstedlund planlægger ejerne en sommer fyldt med bobler og tilbyder desuden tre søndage med afternoon tea.
GODSTED: På Godstedlund har Esbern Juhl og Thomas Havskjær næsten altid planer om nye events i støbeskeen. Således også denne sommer, hvor de byder på særarrangementer flere gange i løbet af sommeren.
Til et af dem, afternoon tea, er der allerede rift om billetterne. Tre dage i løbet af juli får de besøg af konditor, chocolatier og guldmedaljevinder Torben Bang.
Søndagene 10., 17. og 24. juli kan man nyde hans kager sammen med en kop eller ti af Godstedlunds te og selvfølgelig begynder traktementet med et glas champagne.
For champagne fylder meget også i løbet af sommeren i den eneste rigtige champagnebar i miles omkreds, de nærmeste ligger i København, Berlin og Hamborg.
Boblerne kommer især fra Moët et Chandon, Krug og Dom Perignon men i mange forskellige variationer.
Og flere af sommerens tilbud og events drejer rundt om den boblende drik.
I uge 28 kommer Peter Beier forbi med champagnesorbet, der selvfølgelig serveres med champagne til.
Fra 30. juni bliver drinkskortet i champagnebaren udvidet med en champagnesangria, der er lavet med spansk brandy, appelsinjuice, passionsfrugsaft og naturligvis noget champagne.
Og så er der selvfølgelig almindelig a la carte torsdag, fredag og lørdag med mad fra det franske sommerkøkken. Her vil man blandt andet kunne finde ærtesuppe med rejer og champagne, laksetartar og en tomatsalat med stracciatella ost, som med lidt god vilje også kan kaldes fransk.
Man kan allerede nu købe billetter til dagene med afternoon tea, og det kan nok betale sig at være i god tid for arrangementet er populært og værterne Esbern Juhl og Thomas Havskjærs er kendt for at være gode til at hygge om deres gæster.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned