Sort museum går i sort
Det er frem med pandelamper og lommelygter, når Det sorte Geomuseum går i sort. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Tag pandelampen på og lommelygten med og tag opdagelse i Det sorte Geomuseum.
GEDSER: Det sorte Geomuseum går i sort i efterårsferien. Museet slukker lyset fra klokken 14 tre eftermiddage i efterårsferien, og så kan børn og voksne gå på opdagelse i den permanente udstilling med pandelamper og lommelygter.
Museet fortæller, at man blandt andet skal sørge for at komme til at møde et stort fiskefossil fra Brasilien, som er udlånt til museet af en privat samler.
Museet går i sort tirsdag, lørdag og søndag i efterårsferien uge 42 klokken 14-15.30.
Halloween-sten
Udover et ekstra sort museum er der som altid en række aktiviteter klar til børnene i efterårsferien.
De kan vælge deres egen ”halloween-sten”, male den, tage et foto af den og lægge den på museets Facebook-profil, så er de med i konkurrencen om en hajtand og et medlemskab for 2023.
Der er konkurrencer om for eksempel at tegne den flotteste fossilplante eller planter fra dengang, hvor dinosaurusserne levede, ligesom man kan også udfordre sig selv i spørgsmål om fossiler.
I museets Geobio kan man se fem film, hvor geolog Palle Gravesen giver indblik i, hvad man kan finde af sten, fossiler og rav langs kysten ved Gedser Odde.
Museet har åbent alle dage i efterårsferien klokken 11-16.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde