Spændingen udløses først i næste uge ...
Stemningen ved storskærmsarrangementerne på Torvet til de danske kampe var helt eventyrlig. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
14 havde tippet Italien som EM-vinder. Men hvem der vinder gavekortet på 3.000 kroner fortæller vi først i næste uge.
NYKØBING En begivenhedsrig og følelsesladet fodboldmåned med EM fandt sin afslutning forrige søndag med finalen mellem England og Italien på det hæderkronede Wembley.
De azurblå drenge fra støvlelandet hentede som bekendt titlen efter en afgørelse på straffespark.
Rigtig mange fulgte EM-kampene - ikke mindst selvfølgelig de danske - på storskærm på Torvet, hvor Vores Nykøbing stod bag arrangementerne, der ofte var udsolgte. Her var der en helt fantastisk stemning. Endnu engang ros til André Andersen og co. for initiativet
Og netop Vores Nykøbing stod i samarbejde med os på Ugeavisen bag en stor EM-læserkonkurrence, hvor der var et gavekort på højkant lydende på 3.000 kroner. For at deltage skulle man komme med et bud på en EM-vinder. Vi fik hundredevis af indsendelser på mail og vi kan afsløre, at der var i alt 14, der troede på Italien. Men de nye mestre hørte dermed ikke til de største favoritter hos læserne.
Vinderen er fundet ved lodtrækning, men kan først blive præsenteret i næste uges udgave af Ugeavisen.....
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker