Aftenåbent og Lyserød Lørdag
Pink balloner i gadebilledet signalerer, at det er Lyserød Lørdag, den årlige kampagne mod brystkræft. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Nakskov tyvstarter med at støtte brysterne allerede fredag med aftenåbent.
Fredag aften, 4. oktober, holder Nakskovs butikker længe åbent og bruger denne oktoberaften til at varme op til næste dag, lørdag 5. oktober, som er Lyserød Lørdag, hvor alle opfordres til at støtte brysterne - altså yde en indsats mod den grusomme sygdom brystkræft, som rammer mere end hver 10. kvinde i Danmark.
I Nakskov sætter butikkerne papirslanterne med lys i ud foran vinduerne, hvor en del også vil være pyntet op med lyserøde balloner som tegn på, at man støtter brysterne. Det er 12. år, at frivillige og erhvervslivet rundt i hele landet samler penge ind til brystkræftsagen.
Tænd selv en lanterne
Kræftens Bekæmpelses lokalforening vil sælge lanterner under aftenåbent. Støt sagen og køb en lanterne. Nakskov Handel & Erhverv opfordrer alle til at stille deres tændte lanterner på Nytorv rundt om statuen af moderen med sit lille barn. Caritas hedder statuen. Det betyder næstekærlighed, og intet navn kunne vel passe bedre til et lyshav i den gode sags tjeneste.
Gode tilbud
Butikkerne vil have masser af gode tilbud i anledning af aftenåbent, som varer helt til klokken 21.
Ved Klokkentårnet vil det lokale band Lost Highway spille fra klokken 18.30 til 20.30. Nakskov Handel & Erhverv vil sørge for, at der er stillet borde og stole frem, så folk kan sidde og nyde musikken - eventuelt med en øl eller sodavand til.
Dagen efter, på selve Lyserød Lørdag, fortsætter butikkerne med at have masser af gode tilbud.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde