Biografen vil tekste mere
Mødregruppen bliver en af de film, der kan ses med tekster. Foto: Pressefoto
Henrik Ohsten
Bestyrelsen i foreningen Søllested Bio og Kulturhus har besluttet at danske film med danske undertekster vises bestemte dage med tekst i visningsperioden. I første omgang gælder det filmen "Mødregruppen".
Når Søllested Bio har en danmarkspremiere på en danske film, er torsdag normalt premieredagen, og den skal vises i minimum 11 dage.
Der har dog vist sig en meget stor interesse for at se filmene med tekster, og derfor vil biografen fremover vise danske film med undertekster på mandage og tirsdage i visningsperioden.
Biografen forklarer, at langt de fleste danske film leveres med undertekster, så det er enkelt at sætte teksten på. Men der kan være enkelte film, hvor teksten ikke findes. Undtagelser vil typisk være børnefilm og animerede film med dansk tale.
Det vil fremgå på biografens hjemmeside, når filmene vises med danske undertekster.
Første danske film der vises med undertekster er "Mødregruppen", der har danmarkspremiere 7. februar - og den vil altså være tekstet mandag den 11. februar og tirsdag den 12. februar, hvor forestillingen begynder kl. 1930.
I komedien følger vi den nybagte mor Line, der lever et jetset-liv i Hong Kong og opdager, at hendes mand har en affære og derfor rejser hjem til Fyn.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde