Brød er ikke andemad
Lolland Kommune er voldsomt plaget af rotter ved søen i Maribo og Indrefjorden i Nakskov. Rotterne stortrives her, fordi der bliver efterladt madaffald og brød til ænder. Foto: Lolland Kommune
Lolland Kommune
Lolland Kommune opfordrer folk til at lade være med at fodre ænder.
Folk, som færdes i Nakskovs Indrefjord, har sikkert lagt mærke til de nye skilte, som henstiller til, at naturområdets andefugle ikke skal fodres med brød.
Skiltene er sat op af Lolland Kommune, og om baggrunden for initiativet forklarer kommunens skadedyrsbekæmper, Bent Lund:
- Brød er hverken godt for andemaver eller for søvandet. Brød får algerne til at formere sig, og ingen andefugle har godt af tørt brød. De har det meget bedre, når de selv finder deres føde.
- Faktisk ender 80 procent af det brød, som folk fodrer ænder med, i rottemaver, slår Bent Lund fast.
Oven i købet har ænderne ikke godt af det tørre brød. De har det meget bedre med at finde deres føde på egen hånd i søområdet, hvor der ikke er for mange alger.
Et kilo tørt brød giver i øvrigt lige så meget næring til alger som 500 liter kloakvand.
Og når ænderne ikke er sulte, så kommer rotterne.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde