Det er uhyyyyggeligt...
Gruopvækkende græskarspøgelser er allerede begyndt at dukke op rundt om på Lolland - som optakt til halloweeeen. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Halloween på Lolland.
LOLLAND: Herunder præsenterer vi et par af de mange spændende og gruopvækkende arrangementer på Lolland i forbindelse med halloween.
Gru, gys, pest og død
Maribo: 28. oktober mellem klokken 17 og 21 hærges De Gamle Huse på Meinckes Vej 5 i Maribo af gru og gys og pest og død.
- Denne aften bliver Maribos frilandsmuseum omdannet til en landsby fra midten af 1600-tallet, efter at en flok svenske soldater har slået et smut forbi, og det der er tilbage, må jeg indrømme, er i en meget sørgelig forfatning. Sygdommen har virkelig fået fat i den lille landsby, og man skal være på vagt, når man besøger stedet, da det ikke er til at sige, hvad der gemmer sig i skyggerne, fortæller Anne-Lotte Sjørup Mathiesen, formidlingsinspektør ved Museum Lolland-Falster.
Det anbefales at købe billetter på forhånd via museets hjemmeside www.museumlollandfalster.dk, og at børn følges med en voksen, da der er meget mørkt, og der vil forekomme uhyggelige elementer.
Skattejagt og roelygter
Nakskov: Vær med til at lave roelygter og deltag i halloween-skattejagt for børn rundt om i Nakskovs butikker fredag 28. oktober. Dagens program begynder klokken 14.30 med roelygtefremstilling i Krøyers Gård og derefter optog fra Krøyers Gård til Axeltorv. Klokken 15.30 begynder skattejagten rundt om i 36 af byens butikker, og klokken 17.30 er der gysergudstjeneste i Skt. Nikolai Kirke. Dagen slutter klokken 18 med lodtrækning om hovedpræmier. Bagefter er der saftevand og æbleskiver i Skt. Nikolais sideskib.
For at deltage i skattejagten skal man købe et skattekort. Det koster 50 kroner og kan købes hos Ugeavisen, Byens Dyreklinik, Meny eller Hos Lohse. Skattejagten er arrangeret af Soroptimisterne.
Halloween bag diget
Hummingen: Lørdag 29. oktober inviterer Den gamle Digegaard ved Hummingen Strand til halloween for både voksne og børn fra klokken 16 til cirka 21.
Arrangementet starter med stor amerikansk inspireret halloweenbuffet. Når sulten er stillet, er det tid til spøgelsesjagt i og omkring Den gamle Digegaard og musiklege - og siden spiller dj Night Power op til dans for børn og voksne. Den bedst udklædte kåres - både blandt børn og voksne, og så er der masser af halloweenaktiviteter for børnene, som blandt andet kan laves deres egen maske.
Gys på biblioteket
Nakskov: Torsdag 27. oktober klokken 16-17.30 inviterer Nakskov bibliotek til halloweenfest for børn i alderen 5-12 år - og deres voksne.
"Find dit flotteste og uhyggeligste kostume frem og prøv kræfter med mumievikling. Du kan også gå på jagt efter gemte edderkopper i biblioteket. Der er præmier til de bedst udklædte. Biblioteket serverer uhyggelige kager og varm kakao. Vi slutter af med en oplæsning i bibliotekets uhyggelige kælder," lyder det i indbydelsen.
Billetter kan bestilles på bibliotekets hjemmeside.
Besøg spøgelseshuset
Nakskov: Trænger du til en gruopvækkende oplevelse, så er det bare med at møde op ved havnebygningen på Havnegade 2 i Nakskov, når Lolland Ungdomsskole inviterer indenfor i Haunted House, som vil være fyldt med skrækindjagende beboere i en splatteragtig atmosfære. Det foregår fredag 28. oktober klokken 18-23 og igen lørdag 29. oktober klokken 12-16 og 18-23. Det er gratis entré til det skrækindjagende spøgelseshus.
Seneste artikler
Borgere pressede på: - Hvad hvis resortet aldrig bliver til noget?
Kro bortforpagtet - men traditionerne fortsætter
Vidne i yacht-sagen: Søventil er ikke som en øldåse
Simon Hansen skyder resortmøde i gang: - Vil skabe mere liv året rundt
To mænd uden sele og pas fik bøder ved grænsen i Rødbyhavn
Mest læste artikler
Ung kvinde kørte i vandet: Mistede herredømmet over bilen
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
250 frivillige sendte de første af 10.000 løbere godt afsted
Efterlyser vidner i sag om grov vold
Flere vidner afhøres i spektakulær yacht-sag