Dølle og B. Frem
spiller hjemme - samtidig
Sidst DMI spillede hjemme blev det til et nederlag mod Slagelse på 2-4. Lørdag gælder det Ringsted. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Østlollands to fodboldflagskib spiller begge lørdag klokken 13.30. DMI tager i mod Ringsted, mens B. Frem får besøg af LUIF. Også reserverne skal i ilden lørdag.
Forårssæsonen kører på højtryk og weekend efter weekend står der vigtige point på spil for vore lokale fodboldklubber.
DMI kæmper hårdt mod overmagten i Sjællandsserien.
Lørdag klokken 13.30 får Jens Jessens mandskab besøg af Ringsted IF, der hører til rækkens absolut bedre mandskaber. Det kunne DMI konstatere i det første opgør i september i fjor, hvor Dølle blev kørt over med 6-0 på Ringsted Stadion.
Lad os håbe, at det ikke går så slemt på lørdag.
Nikolaj Lohse unge B. Frem-mandskab blander sig for alvor i toppen af LF-Seriens oprykningsspil.
Talenterne har i de første kampe vist, at de kan være med, og det skal være spændende at følge, om de hvide kan følge oprykningsfavoritterne helt til dørs.
På lørdag klokken 13.30 (samme tidspunkt som DMI-Ringsted) venter den næste opgave, når en af favoritterne til oprykning, LUIF, kommer på besøg i Inges Auto Park. Mon ikke der bliver tale om sæsonrekord på lægterne?
De øvrige kampe i LF-Seriens oprykningsspil: Fredag klokken 19 Væggerløse-Maribo og søndag klokken 13 Rødby-NFB.
Både DMI og B. Frems reserver er med i Serie 1's oprykningsspil.
Her har DMI lagt sig spidsen, mens B. Frem befinder sig i den anden ende af tabellen. Også de to skal spille samtidig lørdag, nemlig klokken 15.30. DMI tager imod Stubbekøbing, mens B. Frem får besøg af Eskilstrup.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde