El-abonnement til bilen kan være for dyrt

Det kan ikke altid betale sig at køre Clever - især ikke, hvis man kører få kilometer i bilen. Foto: Daniel Brøns

Det kan ikke altid betale sig at tage et abonnement på el, når man har elbil. Det vurderer Lars Bruun fra Au2zone i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO Når man køber elbil, så vælger mange i dag at købe en ladeboks med, fortæller Lars Bruun, der er direktør for Au2zone, der forhandler elbiler af mærket Maxus fra kontoret i Maribo.

- En standard boks ligger i et prisleje fra cirka 5000 kroner og er for dem, der kører ekstremt lidt - eller selv laver deres strøm enten via solceller eller vindmølle. Her giver det mening at kunne gemme en overproduktion af strøm i sin bil, i stedet for at sælge den billigt.

Der finder også andre ladeløsninger, her koster boksene fra ca 8000 kroner samt et månedligt abonnement til leverandøren.

Det billigste er ofte - ifølge Lars Bruun - at bruge et selskab som homecharge.dk.

- De sælger deres boks fra 8.000 kroner incl montering og kun 99 kroner om måneden i abonnement. Strømmen afregner man selv med elselskabet, men grundet de nye og forlængede skatteregler om refusion af strøm til elbiler, kommer 1 kwh ned på en pris af ca. 1.15 kr, så man skal ikke køre ret langt, før det bliver billigere end at betale fuld pris fra en boks uden abonnement, siger han.

Clever når du kører langt

Kører man langt, vælger man typisk et abonnement hos selskabet Clever, der koster 749 kroner om måneden - hvilket inkluderer frit forbrug af el på ens egen ladeboks samt alle Clevers offentlige ladestandere.

- Det er en god løsning for den kunde som kører meget rundt i landet og har brug for en flexibel ladeløsning, siger han og foreslår, at man sammenligner priser på homecharge.dk, der dog har en interesse i at sælge deres egen løsning, så i sidste ende skal man selv regne efter - og bruge sin sunde fornuft.