Festsæson i Horslunde
Et feststemt og festligt påklædt publikum er lig med en vellykket Horslundefest. Foto: Ingrid Riis/ arkiv
Ingrid Riis/ arkiv
Sæt allerede nu kryds i kalenderen ud for 7. marts, hvor Horslundefesten 2020 afholdes.
Først er der årets børnedisco fredag 24. januar i Horslunde, og fredag 7. marts er det så tid til at iklæde sig festskruddet og sætte kursen mod Ravnsborghallen for at deltage i Horslundefesten 2020.
- Musikken er endnu ikke på plads, men det kommer den, lover Ole Bruun, formand for Horslunde og Omegns Borgerforening.
Dog kan det afsløres, at ind i mellem den levende musik vil det være DJ Frandsen, som sørger for danserytmer.
Der vil også som sædvanlig være en herlig buffet, og så kan man drømme sig tilbage til 70'erne og 80'erne, mens man nyder en "gammel have", som er mikset nøjagtigt som de gjorde det i de gode gamle dage på Horslunde Kro.
For udenbys gæster vil det være muligt at tage festbussen til årets brag af en fest i Horslunde. Bussen kommer til at køre fra Nakskov og Søllested - både frem og tilbage!
Man skal melde sig til som passager i festbussen, som køres af Funch Turisttrafik - men mere om det på et senere tidspunkt.
Billetsalget til Horslundefesten 2020 begynder midt i januar.
Du kan få fat i de eftertragtede billetter både hos Horslunde Bageri og Café og på OK Plus tankstationen på Maribovej i Nakskov.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker