Gratis opera ved havnekajen
Skonnerten Johanne lægger 5. august dæk til en operaopførelse ved Honnørkajen i Nakskov. Privatfoto
privat
Nyd opera på Honnørkajen, hvor skonnerten Johanne danner ramme om en let tilskåret udgave af operaen La Bohème.
NAKSKOV: Fredag 5. august kan du ganske gratis opleve en opførelse af Puccinis opera La Bohème udspillet om bord på skonnerten Johanne, mens den ligger til kaj ved Honnørkajen i Nakskov.
Forestillingen begynder klokken 17.30 og varer omkring to timer.
Der er tale om et opera-arrangement under Lolland Operafestival, som er et samarbejde mellem operaelsker Morten Langer og Nakskov Handel & Erhverv.
Puccinis smukke og tragiske historie ”La Bohème” handler om kærligheden mellem syersken Mimi og digteren Rodolfo. Handlingen foregår i Paris i 1830’erne. Her møder vi, på et iskoldt loftskammer i latinerkvarteret, en flok fattige unge kunstnere. De er opfyldt af ungdommens livsmod og parate til at konfrontere skæbnen med hvad end den måtte byde på. Det gælder ikke mindst Mimi og Rodolfo, som på denne aften forelsker sig hovedkulds i hinanden med en så glødende kærlighed, at ethvert hjerte må smelte.
Medvirkende er sopran Clara Cecilie Thomsen, baryton Teit Kanstrup, tenor Jonathan Koppel, sopran Carina Tybjerg Madsen, baryton David Kragh Danving samt ved tangenterne pianist Louise Schrøder.
Det vil blive sat borde og stole op, men vil man være sikker på en siddeplads, er man velkommen til at tage campingstole/klapstole med til at sidde på.
Lions Club vil sørge for at der er noget koldt at drikke, i form af vin, øl og vand.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub