Mellem Saxkjøbing Hotel og gårdbutikken skulle der via porten have været en offentlig adgang om til et grønt åndehul for alle. Det projekt er nu sat på standby. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Byfornyelsesprojekt i gårdhaverne bag Hotel Saxkjøbing bremses af en for lav tilslutning fra grundejerne.
Kim Møller PedersenKimMøller Pedersen
OffentliggjortSidst opdateret
Byfornyelsesprojektet i gårdhaverne bag Saxkjøbing Hotel, hvor der ikke umiddelbart er offentlig passage om til, ser ud til at være strandet.
- Projektet er sat på standby. Sådan er situationen blevet, efter at vi desværre har måttet konstatere, at en af grundejerne har trukket sig, lige inden projektet var helt i mål, fortæller Casper Henriksen, der er chefkonsulent ved Land & By, til Folketidende.
Allerede tilbage i september 2016 var der grundejermøde på Hotel Saxkjøbing om et projekt, der handlede om at gøre hotelkarréen til fællesareal, hvor der kan være endnu flere madkulturelle events. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Brugt mange timer
Casper Henriksen kan også konstatere, at der er brugt mange konsulenttimer, energi og penge på at skabe rammerne for det byfornyelsesprojekt, som der er holdt adskillige møder omkring. Projektet handlede om at skabe et offentligt tilgængeligt grønt åndehul bag Hotel Saxkjøbing såvel som alle de andre grundejere fra Vestergade, Gåsetorvet og Juniorsgade og hele vejen rundt om ?hullet?.
Men det rekreative område, som var på skitseform og havde været til gennemsyn hos de engagerede grundejere, der var med på idéen, ser nu ud til at hænge i en meget tynd tråd.
Annonce
- Jeg medgiver, at det umiddelbart ikke ser ud til at blive til noget med projektet, konstaterer Casper Henriksen om det kommunale byfornyelsesprojekt til en anslået pris på 1,9 millioner kroner.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde