Heimdal afdækker lollandsk historie
Foreningen Heimdal har tidligere fundet adskillige historiske effekter i den lollandske muld. Foto: Jan Knudsen/arkiv
Jan Knudsen/arkiv
Detektorforeningen Heimdal holder igen stævne på Vestlolland, hvor de tidligere har fundet mange historiske effekter.
Detektorforeningen Heimdal gør et ihærdigt stykke arbejde, for at være med til at afdække den danske, og dennegang den lollandske historie. Foreningen har inviteret til nordisk detektorstævne på Vestlolland 15.-17. november.
Foreningen forventer mere end 100 deltagere der alle deler passion og interesse for vores forfædre.
- Der vil blive deltagelse fra Sverige, Norge, England og Tyskland. Der vil blive afsøgt mange hundrede hektar, som kan fortælle en masse lokalhistorie om, hvordan vores forfædre levede på Lolland, helt tilbage til jernalderen, fortæller formand for Heimdal René Lund.
Museumsfolk fra Museum Lolland-Falster deltager også i træffet.
Og trænger man til nyt udstyr, er er hjælp at hente hos foreningens sponsor, der kommer og demonstrerer en masse nyt udstyr.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker