Julemærkemarch med støtte fra syersker
I Vestergade-butikken "Hos Poulsen" støttes der også op om julemærkehjemmene, idet de syr flotte tasker, der kan bruges til julegaver. Taskerne koster 200 kroner, der går ubeskåret til julemærkehjemmene. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Julemærkemarchen plejer hvert år at samle aktive i Maribo, men i år bliver der også syslet med at støtte hjemmene på andre måder.
Den 1. december er der julemærkemarch i Maribo - en begivenhed, der er med til at sikre driften af landets fem Julemærkehjem. Færre bruger dog julemærker, og derfor er andre aktiviteter blevet vigtigere og vigtigere hvert år. I Maribo bliver der blandt andet syet tasker, der er perfekte til gavebrug, og så er der jo marchen, der finder sted 66 forskellige steder i Danmark.
Man kan løbe enten fem eller ti kilometer - og man kan forhåndstilmelde sig på www.julemaerkemarchen.dk. Som noget særligt kan man for 100 kroner vælge at købe en special-startpakke bestående af startkort plus fire skrabelodder og hermed få mulighed for at vinde gavekort til www.sendentanke.dk.
Den største gevinst er på 2.000 kroner.
Man kan også bare møde op, inden marchen starter på Torvet klokken 9 og tilmelde sig.Prisen ved forhåndstilmelding er:
Fire skrabelodder og et startkort: 100 kr, Startkort med medalje 70 kroner, Startkort uden medalje 30 kr. Prisen er marginalt højere ved tilmelding på dagen.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker