Kom til foredrag om sund og velsmurt fordøjelse
Martin Kreutzer tager rundt om i Danmark og verden for at forklare om sin sunde - og ikke særligt krævende - livsstil. Foto: privat
privat
Spis dig fra inflammationspræget sygdom, overbelastningsskader og andre skavanker, lyder rådet fra ernæringsekspert Martin Kreutzer, som besøger Nakskov for at holde foredrag.
Torsdag 17. januar klokken 18.30 - 20.45 inviterer Lollandsbibliotekerne til foredrag om at opnå en sund og velsmurt fordøjelse.
Foredraget foregår på Nakskov Bibliotek og foredragsholderen er Martin Kreutzer, som er ernæringsekspert og forfatter.
Skavankerne står i kø
Du går til lægen med en løbeskade eller ondt i ryggen - og kommer tilbage med G-ordet: G som i gigt. Og G som i gammel, tilføjer du måske for egen regning.
Eller du får lavet et rutinemæssigt helbredstjek og kommer hjem med advarsel om forhøjet sukkertal, kolesterol og andre tegn på alderstrykket.
Du kan selv gøre noget
Men lad nu være med at opgive dig selv, for du kan sætte tiden tilbage!
En overkommelig og målrettet indsats hver dag gør en verden til forskel for, om du kan blive ved med at leve det liv, du ønsker, i stedet for at lade dig begrænse.
Med afsæt i sin aktuelle bog "Velsmurt" og sine tidligere bestsellere om antiinflammatorisk kost løfter ernæringsekspert Martin Kreutzer sløret for madens magi og giver dig konkrete redskaber til, hvordan du spiser dig til et velfungerende immunforsvar.
Billetter købes på www.billetto.dk
Arrangør er LollandBibliotekerne i samarbejde med Martin Kreutzer.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet