Langt fra fallittens rand
End ikke et år uden indtjening kan få Kastager Forsamlingshus' kasserer Bent Frederiksen til at ryste på hånden, når han svinger penslen. Foto: Lisbet Rasmussen
Lisbet Rasmussen
Der skal mere end et år i coronaens skygge til at true Kastager Forsamlingshus' mere end velkonsoliderede økonomi.
KASTAGER - Det er den rene elendighed. I hver måned, vi har lukket ned, sætter vi mellem 17 og 20.000 kroner til, fortæller Bent Frederiksen, kasserer og ansvarlig for den daglige drift af Kastager Forsamlingshus.
Men trods den manglende indtjening ligger Bent Frederiksen ikke søvnløs om natten. For der er penge gemt på forsamlingshusets kistebund.
- Vi giver aldrig den sidste krone ud, og vi har sørget for at lægge til side til smalle tider, lyder det fra den økonomisk forsigtige kasserer.
Lys forude
Kastager Forsamlingshus plejer at tjene et par hundrede tusinde om året ved deres meget populære bankoarrangementer og på udlejninger af husets faciliteter til diverse fester.
Sidste bankoaften blev afholdt i april sidste år, og alle forudbestilte arrangementer blev ved coronaens indtog aflyst - langsomt men sikkert.
Men nu er der lys forude i form af en kalender spækket med udlejninger til forudbestilte fester.
- Fra august og året ud er forsamlingshuset fuldt booket, siger en tilfreds Bent Frederiksen.
Gang i penslerne
Men selvom der hverken er fester eller banko for tiden, så er er langt fra stille i forsamlingshuset
- Når vi har lidt overskud på kontoen, plejer vi at købe maling og byggematerialer ind. Så dem er vi nu i gang med at bruge af, siger Bent Frederiksen. Blandt andet bliver der malet og frisket op, så alt er fint, når gæsterne igen begynder at vende næsen mod forsamlingshuset.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker