Musik ved boligblokkene
De musikalske brødre, Jørgen og Steen Petersen, ser frem til at optræde for NAB's beboere. Foto: Privat
Privat
Nakskov Almene Boligselskab har inviteret de musikalske Brødrene Petersen til at optræde udendørs i de fem afdelinger i Nakskov.
NAKSKOV - Vi har mange ældre i vores bebyggelser, som her under pandemien har det vanskeligt med at komme ud og komme i kontakt med andre mennesker. Derfor har vi valgt at præsentere vores beboere for hyggelig underholdning i Kristi Himmelfarts-ferien, fortæller Jonna Lund Hansen, næstformand i Nakskov Almene Boligselskabs bestyrelse.
Syng med
Boligselskabet har hyret Jørgen og Steen Petersen, aka Brødrene Petersen, til at spille og synge på dansk, så beboerne kan stå på deres altaner, på deres terrasser eller blot udenfor for at synge med på de danske viser og sange, som de musikalske brødre vil diske op med. Repertoiret vil være tilrettelagt, så alle kan synge med, lover Jonna Lund Hansen.
Brødrene Petersen optræder torsdag, fredag, lørdag og søndag i fem NAB-afdelinger, nemlig Erlingsvej, Fjordgården, Søhusene, Rosenparken og Nørrevænget.
Alle fire dage finder den musikalske underholdning sted klokken 13 og 15.30.
Vi har her i avisen ikke plads til at skrive, hvornår præcis koncerterne finder sted i de enkelte afdelinger.
Så slå ørerne ud, lyt og vær nysgerrig!
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker