Nakskov 2030 er nu mere synlig og på gadeplan
Der er flere arbejdsstationer i det store, højloftede lokale - her er det forrest programdirektør Tim Jeppesen og kommunikationsmedarbejder Stina Jørgensen. Foto: Lisbet Rasmussen
Lisbet Rasmussen
Nakskov 2030-sekretariatet er netop flyttet ind i nye, elegante omgivelser i Søndergade 2 - på hjørnet af gågaden og Axeltorv.
NAKSKOV - Vi håber, at folk vil kigge ind fra gaden og få en snak, siger Tim Jeppesen, programdirektør ved Nakskov 2030, da han viser rundt i de højloftede og nyrenoverede kontorer, som 2030-sekretariatet så småt har taget i brug.
- Vi er her endnu ikke på fuld tid, da vi stadig er delvis hjemsendt på grund af corona, sukker Jeppesen, som ser frem til, at det summer af liv ved alle skrivebordene, ved fællesbordet i midten af lokalet og i mødelokaler og kontorer, som støder op til det store, åbne kontor, man træder direkte ind i fra gaden.
I storrumskontoret er der 10 arbejdspladser - flere end sekretariatets fire heltidsansatte samt to på deltid kan gøre brug af.
- Vi regner med, at andre end os har lyst til at være her. Så derfor stiller vi plads til rådighed for folk, som har en vis tilknytning til Nakskov 2030. Eksempelvis en medarbejder fra museet, som låner et skrivebord for en dag eller to - eller én fra Lovestorm, forklarer Tim Jeppesen.
Udlejer, Søndergade ApS, har stået for den indendørs istandsættelse, hvor støjdæmpende paneler i træ dominerer sammen med pudsede vægge i en dæmpet grønblå nuance.
Udendørs ser det stadig lidt usselt ud dér på hjørnet. Men det skal der snart gøres noget ved. Ejerne af bygningen har søgt Bymidtefonden om støtte og har fået 1,9 million til udskiftning af alle vinduer.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned