Nyt galleri i byen
13 kunstnere er med i det nye Gallery O. Brian von Kuba tager imod og viser frem, her foran et af sine egne værker. Foto: Lise Ravnkilde
Lise Ravnkilde
Gallery O er flyttet ind i Vestergade.
13 kunstnere, de ni fra forskellige lande men bosiddende i Berlin, resten fra København og Lolland er med i det nye Gallery O på Vestergade på Lilletorv.
Galleriet passes til daglig af Brian von Kuba. Han flyttede til Lolland sidste år efter i 15 år at have arbejdet i Berlin og København har han nu base i Maribo
Åbningstiden er for det meste alle dage klokken 13.
- Vi prøver at holde åben når andre har lukket, men jeg har frihed til at lave andet, hvis der sker noget, forklarer han.
Det er planen at holde forskellige arrangementer, blandt andet workshops og performances. Og så kommer der selvfølgelig skiftende udstillinger. Den næste har fernisering 16. august, den byver på malerier, skulpturer, installationer, video og lyd. Den vil primært bestå af værker, der ikke tidligere har været udstillet i galleriet.
- Jeg foretrækker så vidt muligt, at hver udstilling har friskt materiale, fortæller Brian von Kuba.
Alle de udstillede kunstværker er til salg, det kan man ikke umiddelbart se, for der hænger ikke informationer på væggene, kun kunstværker.
- Vi laver en skitse over lokalerne og så skriver vi pris på der. På den måde forstyrrer skiltene ikke, når man kigger på værkerne, forklarer Brian von Kuba.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde