Nytårskoncert i KUMUS
Sopranen Sofie Elkjær Jensen nyder at optræde sammen med Ensemble Storstrøm. Foto: privat
privat
Forrygende, fornøjelig og festlig nytårskoncert i KUMUS, søndag 20. januar klokken 15 med Ensemble Storstrøm og sopranen Sofie Elkjær Jensen.
Det er nu, du kan sikre dig billetter til årets store boblende festfyrværkeri af nytårstoner, når en af Danmarks fremadstormende operasolister fra Det Kgl. Teater i København, kigger forbi.
Eftertragtet koncert
Koncerten er arrangeret i fællesskab mellem Fuglsang Kunstmuseums Venneforening, Fuglsang Musikforening og Ensemble Storstrøms Venneforening.
Det bliver ensemblets eneste nytårskoncert på Lolland Falster, så skynd dig, hvis du vil sikre dig en billet!
Champagneprogram
Der er et glas nytårsbobler inkluderet i billetprisen.
Ensemble Storstrøm har forberedt et rigtigt nytårsprogram fuld af overraskelser, og Sofie har helt sikkert også nogle velkendte arier i ærmet af meget festlig karakter
KUMUS ved Fuglsang
Snyd ikke dig selv og din familie for en skøn nytårskoncert i KUMUS søndag 20. januar 2019 - klokken 15.
KUMUS står for KUnst-og MUSikhus, og hele herligheden ligger ved Fuglsang Museum.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde